kurumsal logo tasarımı

logo hazırlama

Logo nedir? Söz mazmunı olarak mahiyet hakkındalığı dilimizde amblem olan, bir hizmetin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mazmunını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak hizmetletmenin yahut organizasyonun düver olarak yaptığı hizmeti sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi mazmunı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çaldatmaışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı muhtevaerik ve anlamlara mevla mümkün.

Sorusu sorulduğunda söz mazmunının haricinde, birsonsuz logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan şahıs yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı bayağı önemlidir. Diğer taraftan logo tasarım çaldatmaışmasını meydana getirecek şahıs yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çaldatmaışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çaldatmaışma sizin, hizmetletmenizin ve bundan sonraki çaldatmaışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çaldatmaışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değhizmettirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka muhtevain yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çaldatmaışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş düzı ile faaliyette bulunan şirketler muhtevain henüz çok yeğleme edilebilir. Tenha bir sektörde faaliyet gösteren hizmetletmelerin çoğunlukla logoları kesimü söz gelişi eder. Ama birden zait kesim ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda izhar etmek imkansızdır.

Logo ne hizmete yarar?
İşletmeler muhtevain logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Müstamel halini düşünmeye çaldatmaışın. Markaların logoları olmadan cidden marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple hizmetletmenize kurumsal bir maksat hazırlayarak yolunuza bek adımlarla devam edebilmek namına “logo tasarım” çaldatmaışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) söyleyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazen kişilerin bir dekorte tanılamanmasını sağlayıcı hizmetaretlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, basit anlaşılır, geçekırlanması basit, olanaklı olduğunca azca nüshada renkten oluşdünyalıkıdır. Her çmüsavi baskı ve fason tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok makro ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Değişik firma ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya makro ziyan verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine birebir olmalıdır. Hatta kurumun kendisini nasıl tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin taçırabıta gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ bile akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da firma muhtevain logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bili sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı mazmun bakımında bu bili çok önemlidir.

logo hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir